images/2019/08/31_Dozynki_Wolowiec/
Barwy korowód, rekordowa liczba wieńców dożynkowych, setki gości odwiedzających stoiska, występy artystyczne zespoły ludowych, koncerty disco polo i przede wszystkim podziękowania dla rolników za ich ciężką pracę – tak w ogromnym skrócie można opisać tegoroczne Dożynki Gminne, które odbyły się w sobotę, 31 sierpnia br., w Wołowcu.
***
Święto Plonów w Wołowcu rozpoczęto mszą w miejscowym Kościele filialnym pw św. Marcina., po czym uczestnicy dożynek przeszli w barwnym korowodzie na teren boiska. Tam oficjalnego powitania i rozpoczęcia dożynek dokonał burmistrz Robert Czapla. Wśród przybyłych gości dożynkowych obecni m.in.: samorządowiec, radny Sejmiku Wojewodztwa Zachodniopomorskiego Dariusz Wieczorek, senator RP - prof. Czesława Christowa, kandydatka do Sejmu RP Dorota Maślana, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogardzie Stanisław Saniuk oraz przedstawiciele zarządu Powiatu Goleniowskiego, radni Powiatu Goleniowskiego i radni Rady Miejskiej w Nowogardzie a także m.in. przedstawiciele sąsiednich gmin i służb mundurowych.

- Szczególnie witam Was drodzy rolnicy, na gminnych Dożynkach - święcie wywodzącym się z naszej słowiańskiej kultury, święcie, które jest wyrazem wdzięczności za ukończenie żniw i prac w polu. Symbolem tej wdzięczności jest w naszej tradycji chleb. Chleb ten, dzięki Waszej codziennej pracy, gości dziś na naszych stołach. Jako Burmistrz, chylę czoła przed Wami za trud i ciężką pracę, dzięki której cząstkę tego chleba dzisiaj otrzymałem. Bardzo dziękuję za obecność mieszkańcom naszej gminy i przybyłym licznie gościom – mówił do zebranych burmistrz Robert Czapla. - Święto Plonów, to czas podziękowań za zbiory i czas odpoczynku po całorocznej pracy w polu. A praca ta, jest niełatwa - zmagacie się w ostatnim czasie, drodzy rolnicy z trudami klimatu, dotkliwą suszą, która występuje we wszystkich województwach i znacznym deficytem wody. Niekorzystne dla całego rolnictwa zmiany klimatyczne: powodzie, susze a po nich pożary, stają się problemem ogólnoświatowym. Cierpią na tym wszystkie uprawy a rolnicy, pomimo intensywnej pracy, nie mają takich zbiorów, jakich by oczekiwali. Dlatego wspieramy Was tak, jak możemy w tej codziennej walce o chleb - o dobre zbiory. W związku z trudną sytuacją klimatyczną, w tym roku podjęliśmy szereg działań aby Wam pomóc. W tej chwili przez 5 dni w tygodniu, po 8 godzin dziennie, pracuje komisja suszowa powołana przez Wojewodę, do której oddelegowaliśmy pracownika urzędu miejskiego. Rozpatrzono już ponad 330 wniosków. Trwa szacowanie szkód a rolnicy, których uprawy zostały dotknięte suszą, po weryfikacji wniosków przez wojewodę, otrzymają dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podjęliśmy też inne działania, aby pomóc Wam w tej trudnej sytuacji. Zastosowaliśmy ulgę w podatku rolnym, z której skorzystało już 100 gospodarstw rolnych. Na pomoc w postaci ulgi przeznaczyliśmy blisko 260 tys. złotych z budżetu naszej gminy. Wypłacamy też zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Kwota zwrotu za pierwsze półrocze przekracza pół miliona złotych. Pieniądze otrzymało już 243 rolników. Od ubiegłorocznych dożynek dużo się w naszych sołectwach zmieniło. Na terenach wiejskich wykonaliśmy ponad 50 zadań na kwotę blisko 10 mln zł. Drodzy Rolnicy, Mieszkańcy Gminy Nowogard, Szanowni Goście - stojąc tu przed Wami, w dniu Święta Plonów, dziękuję za udaną współpracę, za zrozumienie i zaangażowanie w poprawę warunków życia na nowogardzkiej wsi. Dziękuję Wam za ten bochen chleba, który będę dzielić - jak zawsze sprawiedliwie, tak by nikomu go nie zabrakło - z szacunkiem dla pracy waszych rąk. Dziękuję wszystkim instytucjom, firmom, organizacjom zewnętrznym i ludziom, którzy z oddaniem i sercem działają na rzecz wsi.

Starostą i Starościną tegorocznych dożynek zostali państwo Kamila i Arkadiusz Skrobyranda. W czasie oficjalnej części dożynek, po przedstawieniu i „ośpiewaniu” wszystkich wieńców, nastąpiło dzielenie się chlebem z uczestnikami uroczystości. Tego symbolicznego i życzliwego obrzędu dokonali: burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Dorota Maślana, Dariusz Wieczorek i Damian Simiński.
W dalszej kolejności oceniono dożynkowe wieńce sołectw. Komisja, na podstawie kryteriów, za najpiękniejszy wieniec uznała pracę z Sołectwa Wołowiec (nagroda 3000 zł). Drugie miejsce przyznano za wieniec z Czermnicy (2000 zł) oraz III miejsce dla Sołectwa Żabowo (1000 zł).Nagrodami finansowymi doceniono wszystkie wieńce zgłoszone do konkursu.
W czasie dożynek rozstrzygnięto także konkurs na „Najładniejszą Wieś Gminy Nowogard”. Komisja w składzie: Bożena Wieczorek, Lila Kaźmierowska i Damian Stanisławski przyznała I miejsce dla Błotna (nagroda 4000 zł), II miejsce dla Olchowa (3000 zł) i III miejsce dla Grabina (2000 zł). W konkursie „Zadbaj o siedlisko bo to twoje środowisko”, I miejsce przyznano pani Marzenie Pietrasz z Miętna, II miejsce – pani Agacie Mańkowskiej z Karska oraz III miejsce – panu Markowi Razikowi z Orzechowa.
Nagrodzono również sołectwa biorące udział w corocznych Igrzyskach Sportowo – Rekreacyjnych. I miejsce zdobyła drużyna z Lestkowa, II miejsce – drużyna z Żabowa, III miejsce – Ostrzyca, IV miejsce – Bieniczki i V miejsce – Wojcieszyn.

Po zakończeniu części oficjalnej na dożynkowej scenie zaprezentowały się zespoły ludowe i estradowe na co dzień współpracujące z Nowogardzkim Domem Kultury. Następnie do tańca i wspólnej zabawy zaprosiły gwiazdy wieczoru, zespoły – Skalars oraz Stereo. Zabawę taneczną zapewnił Adamiak Band.

Dla uczestników Dożynek organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, m.in. dla najmłodszych zamki dmuchane i zabawy z animatorami, korowód motocyklistów z goleniowskiej „Motokorby” i wiele stoisk z regionalnym jadłem i ozdobami. /Beata Strzelecka