images/2020/02/26_sciezka1/
Ścieżka dookoła jeziora jest dużym atutem turystycznym Gminy Nowogard. O jej budowę zabiegali mieszkańcy. - W sprawie o potrzebie budowy ścieżki wpłynęło do nas około 3000 podpisów mieszkańców. To była najliczniejsza petycja, jaka kiedykolwiek wpłynęła do naszego urzędu – mówił w 2018 roku burmistrz Nowogardu. Po pracach projektowych, budowę ścieżki wykonano w etapach. Cały szlak został oznaczony tablicami informacyjno-dydaktycznymi, na trasie wyznaczono 15 przystanków pozwalających m. in. na zapoznanie się z funkcjonowaniem ekosystemów wodnych, łąkowych i leśnych. Ze ścieżki chętnie korzystają spacerowicze oraz rowerzyści, a jej uroki chwalą także przyjezdni.

Niestety jako niebezpieczny jest oceniany przez nowogardzkich Seniorów - niewykonany jeszcze odcinek, który znajduje się na terenie DPS-u. W sprawie gminne organizacje senioralne m.in. nowogardzkich kół Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, zaapelowały do burmistrza Roberta Czapli o zakończenie budowy pozostałego fragmentu ścieżki. Barbara Mucha prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowogardzie zapytana o to, dlaczego składają petycję, mówiła: - Jesteśmy osobami starszymi cieszymy się, że mamy gdzie wyjść i aktywnie spędzić czas. Korzystamy z tej ścieżki od wiosny przez lato łącznie z zimą i jesienią. Zresztą nie tylko my. Bardzo często można spotkać młodych rodziców z wózkami i całe rodziny. Ten odcinek jest bardzo niebezpieczny. Są tam wystające korzenie i doły, w których gromadzi się woda i błoto po deszczu. Bardzo prosimy, aby ułatwić nam korzystanie z tej ścieżki. Ułatwić spacer na świeżym powietrzu. Ten odcinek ścieżki jest nam bardzo potrzebny.

 images/2020/02/26_sciezka2/
Niedokończony odcinek ścieżki, który przebiega przez teren DPS-u, stwarza zagrożenie zwłaszcza dla Seniorów. O ile osoby młodsze mogą nie mieć problemu z pokonywaniem wystających z ziemi korzeni czy betonowych elementów, to już osoby starsze chcące przejść tym odcinkiem narażone są na kontuzje. Między innymi o tym informowali Seniorzy w swojej petycji do burmistrza, w której czytamy: „(…) Zarząd Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowogardzie zwraca się z uprzejmą prośbą do pana burmistrza o dokończenie ścieżki dookoła jeziora w lesie w obrębie Domu Pomocy Społecznej. Prośbę swą motywujemy tym, że nasi członkowie oraz inni mieszkańcy Nowogardu bardzo aktywnie korzystają z tej ścieżki zarówno pieszo jak i w formie jazdy rowerowej, a na tym niedokończonym odcinku jest bardzo niebezpiecznie z powodu nierówności oraz wystających korzeni. Zdarzały się z tego powodu różnego rodzaju upadki. (…) Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowogardzie mgr Barbara Mucha”.

***

Niebagatelnym pozostaje fakt, że inwestycja oficjalnie oddana do użytkowania w październiku 2018 roku, została sfinansowana w 85 % ze środków zewnętrznych bowiem 2 807 115,64 złotych dotacji burmistrz Robert Czapla pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Mimo starań burmistrza, nie udało się zbudować całej ścieżki bo choć 5 jej etapów zostało wykonanych przy skorzystaniu ze środków zewnętrznych, to do całkowitego zakończenia inwestycji pozostał odcinek o długości 1137,14 m na terenie leśnym w pobliżu Domu Pomocy Społecznej. Radni ówczesnej kadencji nie sprzyjali zabiegom burmistrza o pozyskanie finansów na dokończenie tego odcinka. Nie ustawał on jednak w poszukiwaniach i o pieniądze na dokończenie ścieżki zabiegał m. in. w czerwcu ubiegłego roku na spotkaniu z posłem, wówczas wicemarszałkiem - Jarosławem Rzepą. Sam poseł zachęcał wtedy do wykonania ostatniego odcinka ścieżki wskazując na możliwość zdobycia środków, z których gmina mogła odzyskać niemal 80 proc. wkładu własnego - ok. milion złotych. Jak informowaliśmy rok temu na stronie urzędu:” była szansa zakończyć całkowicie inwestycję tym bardziej, że na ostatni etap ścieżki, na który gmina ogłosiła przetarg, wpłynęła oferta. Możliwe zatem było wykonanie tego odcinka ale potrzebna był kwota około 1 mln 200 tys złotych, o które wnioskował burmistrz. Radni zaś, głosem radnej Jowity Pawlak, zabezpieczyli tylko 364 tys. zł. Ta kwota jednak nie dała żadnej możliwości na ukończenie całej budowy. Gmina musiała unieważnić przetarg na wykonanie ostatniego etapu ścieżki. Stracony został czas i pieniądze na wykonywanie prac projektowych ( …) a także szansa na zwrot z Urzędu Marszałkowskiego niemal miliona złotych. Gdyby radni zgodzili się na propozycje burmistrza ścieżka byłaby ukończona w całości ...”.

 

Nie ustając w poszukiwaniach burmistrz wraz z pracownikami urzędu znaleźli kolejną możliwość pozyskania pieniędzy zewnętrznych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚIGW). - Fundusz może nam udzielić nisko oprocentowanej pożyczki, umarzalnej w 20%. Jest to w istocie forma dotacji - środki te wpłyną do naszego budżetu i będziemy mogli rozpocząć proces dokończenia ścieżki. Zwrot tej pożyczki Bank Ochrony Środowiska rozłoży na 5 lat - mówił Jarosław Soborski, kierownik Wydz. Rozwoju Lokalnego Funduszy Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim, który jak podkreślił – już złożył wniosek do Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Musimy jedynie dosłać kilka dokumentów, między innymi zmianę wieloletniej prognozy finansowej gminy - powiedział Jarosław Soborski.

Nad zmianą wieloletniej prognozy finansowej gminy rozpoczął pracę Wydział Finansowo - Budżetowy Urzędu Miejskiego. Na przygotowanie dokumentu ma czas do 13 marca. Zmieniona prognoza musi następnie trafić pod opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie i ostatecznie, po akceptacji RIO projekt uchwały zostanie przedłożony Radzie Miejskiej w Nowogardzie celem zabezpieczenia stosownych środków, tak b po ogłoszeniu przetargu na wykonawcę móc sfinalizować budowę pozostałego fragmentu ścieżki wokół nowogardzkiego jeziora.

***

Wola burmistrza i pracowników urzędu oraz mieszkańców apelujących o zakończenie całej budowy - jest. Środki do pozyskania - niemal na wyciągnięcie ręki. Jak na szansę o pozyskanie środków na dokończenie budowy ścieżki spojrzą gminni radni – okaże się pewnie podczas jednej z najbliższych sesji. (bs, mo)