„Najlepsze filmy w historii kina” to nowy cykl spotkań, podczas których w Nowogardzkim Domu Kultury, obejrzeć będzie można największe arcydzieła światowej kinematografii. Obok samej projekcji, będzie miała też miejsce rozmowa o filmie, przewidziane są konkursy z nagrodami, a widzowie będą mieli swój wkład w budowę programu tych spotkań.

Na pierwsze spotkanie z cyklu Nowogardzki Dom Kultury zaprasza w środę, 5 listopada O godzinie 18:00, poprzedzony krótkim wprowadzeniem, rozpocznie się seans filmu "Obywatel Kane" w reżyserii Orsona Wellesa. Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu, a bilet wstępu kosztuje 10 zł.

Piotr Suchy: Skąd ten pomysł?

Aneta DrążewskaAneta Drążewska, dyrektor Nowogardzkiego Domu Kultury: Pomysł pierwotnie powstał na samym początku mojej działalności jako dyrektora NDK, tym bardziej, że już dawno dawno temu w murach naszego Domu Kultury działał już dyskusyjny klub filmowy (DKF). Myślę, że takie spotkania z filmem są dobrym sposobem na przygotowanie naszych widzów do nowogardzkich festiwali filmowych (Festiwal Filmów Ekologicznych, Festiwal „Lato z Muzami”).

PS: Jaki mają mieć kształt te spotkania?

AD: Na razie będą to tylko spotkania (raz w miesiącu) z luźną grupą ludzi, która jest zainteresowana filmem. Spotkania prowadzone będą przez Krzysztofa Spóra - dyrektora artystycznego Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami" w Nowogardzie. Z czasem będziemy chcieli, pod warunkiem, że spotkania te się przyjmą i będzie w niej uczestniczyła duża grupa chętnych, rozszerzyć tę formułę o spotkania widzów nie tylko z panem Krzysztofem, ale także z twórcami i krytykami filmowymi.

PS: Czy to jest próba stworzenia klubu dyskusyjnego czy czego podobnego na wzór kina studyjnego jak kino „Pionier”?

AD: na razie chcemy żeby były to spotkania kameralne. DKF – to jeszcze nie ten moment. Ponieważ zadaniem domu kultury, oprócz dostarczania rozrywki jest również edukacja, myślę, że warto będzie spotkać się z kimś, kto sporo wie o filmie, o tym jak powstaje, o twórcach, z kimś, kto zna anegdoty dotyczące filmu. Właśnie takim człowiekiem jest prowadzący – Pan Krzysztof Spór, który będzie miał dużo do powiedzenia w tych kwestiach.

PS: Czy myśl tych spotkań nie jest też pokłosiem ostatniego Festiwalu „Lato z Muzami”, kiedy były filmy, na które przychodziły tłumy, aby spotkać się z ich twórcami i na temat danego filmu podyskutować – przeżyć go jeszcze raz, jakby na nowo („Ida”, „Bunt”, „Adieu” czy „Pod mocnym aniołem”)?

AD: zasadność zorganizowania tego typu spotkań potwierdził ostatni festiwal, okazało się, że ludzie chcą dyskutować. Dyskusje powodują, że zaczynamy patrzeć na film trochę inaczej, niejednostronnie, z innej perspektywy. Ten festiwal pokazał, że interesują nas nie tylko filmy kasowe, nie tylko hity, ale że chcemy oglądać kino artystyczne, ambitne, obrazy które poruszają, działają na podświadomość, zmuszają do przemyśleń. Te wymogi spełni niewątpliwie zaproponowany przez nas cykl spotkań „Najlepsze filmy w historii kina”.

PS: Czyli w środę, 5 listopada, o godzinie 18:00, zapraszamy na pierwsze spotkanie filmowe z cyklu „Najlepsze filmy w historii kina”, które zostanie poprzedzone krótkim wprowadzeniem Krzysztofa Spóra - krytyka filmowego, dyrektora artystycznego Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami" w Nowogardzie, po czym rozpocznie się seans filmu "Obywatel Kane" w reżyserii Orsona Wellesa.

AD: Oprócz krótkiego wstępu Pana Krzysztofa, odbędzie się – mam nadzieję szeroka dyskusja po projekcji, będą też niespodzianki. Bardzo serdecznie na to pierwsze spotkanie zapraszamy, przede wszystkim nowogardzkich nauczycieli. To właśnie nie kto inny, jak nauczyciel jest w stanie zachęcić młodzież do udziału w tego rodzaju spotkaniach. Chodzi nam o to, aby w tych spotkaniach uczestniczył jak największy przekrój społeczny naszej gminy – od ucznia, przez nauczyciela, młodzież studencką do osób w kwiecie wieku. Nie pozostaje mi więc innego, jak jeszcze raz zaprosić na nasze spotkania filmowe wszystkich tych, których interesuje film, a przede wszystkim tych, którzy chcą o nim podyskutować.

 najlepsze filmy w historii final

Serdecznie zapraszamy na spotkania z nieśmiertelnymi filmami.

Piotr Suchy