PLWPowiatowy Lekarz Weterynarii uprzejmie informuje, że rozporządzeniem Wojewody Zachodniopomorskiego nr 32/2023 z dnia 22 listopada 2023 r. uchyla się Rozporządzenie Wojewody Zachodniopomorskiego nr 28/2023 z dnia 18 października 2023 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu gryfickiego, powiatu goleniowskiego oraz powiatu kamieńskiego (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2023 r. poz. 5516 oraz poz. 5918).

PLWPowiatowy Lekarz Weterynarii uprzejmie informuje, że rozporządzeniem Wojewody Zachodniopomorskiego nr 31/2023 z dnia 14 listopada 2023 r. w sprawie zwalczania ASF uchyla się Rozporządzenie Wojewody Zachodniopomorskiego nr 25/2023 z dnia 5 października 2023 r. w sprawie zwalczania ASF na terenie powiatu polickiego, goleniowskiego oraz gminy Szczecin.

pozar Właściciele domów jednorodzinnych nie przestrzegają obowiązku przeglądu i czyszczenia swoich kominów

Zaniedbane kominy mogą doprowadzić do tragedii. Rokrocznie w okresie grzewczym dochodzi do licznych pożarów, podtruć, zdarzają się też wypadki śmiertelne. – Mimo to uregulowania dotyczące przeglądów i czyszczenia kominów są powszechnie lekceważone. Przodują w tym właściciele domów jednorodzinnych.

PRZYPOMINAMY!

roc czadBĄDŹ CZUJNY!!! W okresie grzewczym wzrasta zagrożenie zatrucia czadem!!!

OSTRZEGAMY!
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

PRZYPOMINAMY!

ASF Co to jest ASF

    Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).  UWAGA ! ASF

  Jak rozpoznać afrykański pomór świń?

Podkategorie